JABLKA, JABLKA  A  ZASE JABLKA

Provázejí mě celý život a patří k mým nejoblíbenějším druhům ovoce. Jsou dostupná celoročně a nabízejí nepřeberné množství způsobů, jak je využít. Tak třeba jablečný sirup, jablečná přesnídávka, křížaly, žemlovka, štrúdl nebo jablka v županu.
To vše u mě vyvolá Pavlovův reflex.
image
O Vánocích zase hledáme v rozkrojeném jablku hvězdičku, jako symbol zdraví. Ať už jí tam najdete nebo ne, s chutí ho snězte. Jablko je totiž plné vitamínu C a mnohých minerálů. Kombinace toho všeho dělá z jablek našeho „anděla strážného“.
IMG_0105
Sirup z jablek
Letos jsem se poprvé pustila právě do vaření jablečného sirupu a řeknu vám, že je to pořádně náročný proces. Tak třeba jen, aby byl sirup čirý. Musíme čekat celou věčnost, než se usadí jablečná sedlina, aby bylo možné opatrně slít průhlednou část.
 Nejprve jsem odšťavila cca 3,5 l šťávy z jablek. A teď přichází na řadu již zmíněné čekání s oddělování kalné části. Po půl hodině by se mohlo zdát, že máme vyhráno, ale chyba lávky. Pravděpodobně se vám nepovede slít čirou šťávu napoprvé bez toho, aby se vám vše nezačalo opět mísit. Nic si z toho nedělejte, část slijte a prostě počkejte… Znovu a znovu.
Aby byl výsledek dokonalý, doporučuji ještě přelít přes plátýnko.
Získanou čirou šťávu (cca 2 l) spojíme s 1,5 kg cukru ( nebo dle chuti),  2,5 lžícemi kyseliny citronové a 6 větvičkami máty.
To vše dáme vařit cca 5-10 minut, ale v podstatě jen čekáme než se rozpustí cukr, vyjmeme mátu a slijeme do připravených lahví. Výsledná chuť šťávy hodně záleží na odrůdě jablek.
image

Malá ukázka mých zásob na zimu.

 

No a nejen já jsem si všimla významu jablek :o)
Všichni známe jablko utržené ze stromu poznání, královské jablko, objevují se v příslovích nebo v řecké mytologii. Vilém Tell to s jablkem na synově hlavě skvěle zvládl, zato Sněhurka na něj dojela. Je to zkrátka takový malý kulatý zázrak, který nikoho nenechá chladným. Sláva jablkům!!!
image

Malá pomocnice, která jablíčku také neodolala.

Dobrou chuť,
MO.

Leave a comment